Obnova trávnika – Ako premeniť starý trávnik na nový

Každý majiteľ domu vie, že krásny, hustý a zelený trávnik je pýchou každej záhrady. No časom sa môže stať, že váš trávnik začne pôsobiť unavene, s miestami bez trávy, machom alebo burinou. Čo vtedy robiť? Ak premýšľate o obnove trávnika, stačí správne plánovanie, trochu úsilia a váš starý trávnik môžete premeniť na nový, svieži koberec. V tomto článku sa pozrieme na jednotlivé kroky, ako na to.

Príprava trávnika

Prvým a veľmi dôležitým krokom obnovy trávnika je jeho príprava. Najskôr sa zbavte buriny a machu, ktoré často preberajú kontrolu nad starým trávnikom. Môžete použiť špeciálne herbicídy (napr. Lontrel 300, Starane, Trastan T), ktoré však môžu zanechať na pôde stopy, preto je vhodné nechať trávnik oddýchnuť aspoň týždeň pred ďalšími krokmi. 

Následne trávnik pokoste na čo najkratšiu dĺžku. To vám umožní lepšie pracovať so zemou. Ak máte oblasti, kde tráva už nerastie, využite vertikutátor, ktorý trávnik prevzdušní a zbaví ho starej trávy, machu či zvyškov koreňov. Tým sa pripraví priestor pre nové osivo a umožníte mu lepší kontakt s pôdou.

Výber správneho osiva

Nie všetky osivá sú rovnaké, a preto je dôležité vybrať to správne pre váš typ pôdy a klimatické podmienky. Výber osiva závisí aj od toho, na čo trávnik využívate. Trávne osivá štandardne obsahujú maximálne tri až štyri druhy tráv, ktoré boli na tento účel špeciálne vyšľachtené. Sú to mätonoh trváci, lipnica lúčna, kostrava červená a psinček.

Ak chcete trávnik intenzívne využívať, vyberte si zmes s vysokým podielom mätonohu a lipnice lúčnej. Tieto druhy vytvoria krásne hustý, pevný a odolný trávnik. Ak sa však chcete pýšiť okrasným trávnikom, zvoľte zmes, ktorá obsahuje viac semien kostravy a psinčeka.

Sejba

Najlepší čas na výsev trávnika je na jar alebo na jeseň, keď sú podmienky pre rast najvhodnejšie. Pôdu by ste mali najskôr jemne prekypriť pomocou hrablí, čím vytvoríte ideálne podmienky pre semená.

Semená vysievajte rovnomerne po celej ploche. Môžete použiť rozmetadlo, ktoré zabezpečí pravidelné rozloženie osiva. Po výseve je dôležité semená ľahko zapracovať do pôdy pomocou valca alebo hrablí, aby mali dobrý kontakt s pôdou a neodplavili sa pri prvom daždi.

detailny-zaber-na-ruku-ktora-seje-travove-semena-do-cerstvej-hliny

Zavlažovanie a hnojenie

Po sejbe je najdôležitejšie udržiavať pôdu stále vlhkú, ale nie premočenú. Pravidelné, mierne zavlažovanie pomôže semienkam rýchlejšie klíčiť a zakoreňovať sa. Prvé dni po sejbe zavlažujte trávnik jemne, aby ste nevyplavili semená. Vhodné sú jemné postreky viackrát denne, najmä ak je sucho alebo veterno. Ideálne je používanie automatickej závlahy

Hnojenie je ďalším kľúčovým faktorom úspešnej obnovy trávnika. Hnojením dodáte pôde živiny, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast trávy. Používajte špeciálne trávnikové hnojivá bohaté na dusík, fosfor a draslík, pretože podporujú klíčenie, vývin koreňového systému a celkovú odolnosť trávy.

pohlad-na-zahradny-postrekovac-pripojeny-na-hadicu-ktory-zavlazuje-zeleny-travnik

Údržba po obnovenej výsadbe

Údržba nového trávnika začína hneď po vyklíčení. Prvú kosbu môžete uskutočniť, keď tráva dosiahne výšku približne 7 až 10 cm. Trávu koste opatrne a znižujte výšku kosenia postupne, aby ste nepoškodili mladé rastliny.

Počas prvých týždňov je veľmi dôležité pokračovať v pravidelnom zavlažovaní, kým sa korene neuchytia a trávnik nezačne prirodzene hustnúť. Odporúča sa tiež aplikovať druhú dávku hnojiva približne štyri až šesť týždňov po sejbe.

Prevencia a riešenie problémov

V tejto časti sa pozrieme na najčastejšie problémy, ktoré sa môžu objaviť po výsadbe trávnika, a ako ich efektívne riešiť.

Nerovnomerný rast trávy

Tento problém môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, ako sú nesprávne zavlažovanie, nedostatok živín alebo nesprávny výber osiva pre konkrétne podmienky.

Riešenie: Skontrolujte systém zavlažovania. Uistite sa, že zavlažujete pravidelne a rovnomerne po celej ploche. Môžete použiť špeciálne trávnikové hnojivo pre podporu rastu alebo na týchto miestach dosiať nové semená.

Burina a mach

Burina je bežný problém najmä v trávnikoch, ktoré nie sú správne hnojené alebo prevzdušnené. Mach sa zas objavuje v miestach, kde je trávnik nedostatočne osvetlený alebo príliš vlhký.

Riešenie: Najlepšou prevenciou je udržiavať trávnik hustý. Hustý trávnik prirodzene potláča rast burín. Ak už je na prevenciu neskoro, použite selektívne herbicídy na buriny, ktoré  zneškodnia neželané rastliny bez poškodenia trávy. V prípade machu sa zamerajte na zlepšenie odvodnenia pôdy a pravidelnú vertikutáciu. Pridanie vápna môže pomôcť znížiť kyslosť pôdy, čo machu neprospieva.

detailny-zaber-na-travnik-ktorym-prerasta-mach

Lysiny alebo miesta bez trávy

V niektorých prípadoch sa po obnovenej výsadbe môžu objaviť holé miesta, kde tráva buď nevyklíčila, alebo časom odumrela.

Riešenie: Tieto miesta jemne prekyprite, dosypte novou pôdou a zasejte nové semená. Uistite sa, že semeno dobre zatlačíte do pôdy a po výsadbe ho pravidelne zavlažujte. 

Žltnutie alebo hnednutie trávy

Žltnutie alebo hnednutie trávy môže signalizovať rôzne problémy, od nedostatku živín až po choroby. Najčastejšie sa tieto problémy objavujú v trávniku, ktorý trpí stresom, či už z tepla, nedostatku vody alebo prehnojenia.

Riešenie: Ak tráva začína žltnúť, najprv skontrolujte, či nie je prehnojená alebo či nemá nedostatok vody. Vyhnite sa hnojeniu počas veľmi horúcich dní, pretože to môže spôsobiť „spálenie“ trávnika. Ak máte podozrenie na chorobu, ako napríklad plesňové infekcie, používajte špeciálne fungicídy a zlepšite prevzdušňovanie trávnika.

Škodcovia

Škodcovia, ako sú larvy chrobákov, mravce alebo krtkovia, môžu spôsobiť výrazné poškodenie trávnika. Larvy chrobákov poškodzujú korene trávy, čo vedie k vzniku lysín. 

Riešenie: Ak zistíte prítomnosť lariev, existujú rôzne insekticídy určené na ich elimináciu. Proti krtkom môžete použiť rôzne plašiče alebo chemické prostriedky. Pri probléme s mravcami je vhodné zasiahnuť hneď na začiatku a použiť špeciálne prípravky proti mravcom, aby ste zabránili ich šíreniu.

pohlad-na-travnik-s-prazdnymi-miestami-na-ktorych-chyba-trava-a-odokryva-hlinu

Záver

Obnova trávnika nemusí byť zložitý proces, ak sa naň správne pripravíte. Dôležitá je príprava pôdy, výber vhodného osiva, pravidelná starostlivosť a dôsledná údržba po výsadbe. So správnym prístupom môžete zo starého, zničeného trávnika vytvoriť krásny zelený koberec, na ktorý budete hrdí. Stačí len trocha času, úsilia a váš trávnik sa vám odvďačí sviežim, zdravým vzhľadom.

Chcete si svojpomocne nainštalovať závlahový systém pre váš trávnik?
Nechajte si vypracovať cenovú kalkuláciu a návrh závlahového systému na mieru!