Ako ochrániť úrodu pred škodcami a chorobami v lete? Najlepšie metódy a prípravky

Leto je čas, kedy sa záhrada rozrastá do svojej plnej krásy –dozrieva ovocie, zberá sa zelenina, bylinky rozvoniavajú. No zároveň je to aj obdobie, keď sa zvyšuje riziko napadnutia rastlín škodcami a chorobami. Ak chcete mať bohatú a zdravú úrodu, je dôležité poznať najčastejších škodcov v záhrade a vedieť, ako proti nim efektívne bojovať – prírodne aj chemicky.

V tomto praktickom sprievodcovi sa pozrieme na najčastejšie problémy v lete, konkrétne rady pre rôzne druhy plodín, univerzálne postreky na ovocné stromy, ako aj na to, ako sa zbaviť hlodavcov či drobných chrobákov v záhrade.

Najčastejší škodcovia v záhrade počas leta

Teplo a sucho sú ideálne podmienky pre množenie škodcov. Tu sú tí najčastejší narušitelia letnej záhrady:

Vošky napádajú najmä papriku, paradajky a ovocné stromy. Ich prítomnosť spoznáte podľa zvlnených a lepkavých listov. Z rastliny sajú šťavy a oslabujú ju, pričom zanechávajú sladký výlučok – medovicu, ktorá láka mravce a podporuje vznik plesní.

Bzdochy sa zameriavajú na kaleráb, kapustu a ovocné plody. Zanechávajú na listoch bodkované stopy a spôsobujú deformácie na plodoch. Sú veľmi odolné a pri dotyku vydávajú nepríjemný zápach, preto je ich likvidácia výzvou.

Húsenice sú typické pre kel, šalát a ovocné stromy. Rýchlo požierajú listy, zanechávajú po sebe trus a spôsobujú výrazné dierovanie. Mladé rastliny môžu úplne zničiť.

Strapky sú problém najmä na paprike, uhorkách a paradajkách. Na listoch vytvárajú striebristé škvrny a poškodzujú tkanivo rastlín, čo vedie k ich oslabeniu. Rozmnožujú sa rýchlo a ukrývajú sa hlboko v kvetoch.

Lietajúce mravce sa často objavujú v trávniku alebo v okolí záhonov. Budujú si hniezda v pôde, podkopávajú korene rastlín a spôsobujú ich vädnutie. Ich výskyt signalizuje, že niekde v záhrade majú trvalé kolónie.

Hlodavce, ako hraboše a myši, môžu spôsobiť vážne škody v celej záhrade. Okrem toho, že vytvárajú diery v zemi, prehrýzajú korene, cibule a hľuzy rastlín. Výsledkom sú vädnúce a odumierajúce rastliny bez zjavnej príčiny.

Medvedíky (krtonôžky) poškodzujú trávnik a mladé rastliny. Hrabaním vytvárajú chodbičky v pôde a poškodzujú koreňový systém. Napadnuté rastliny vädnú a nedokážu sa ujať.

Slimáky, naše pôvodné slimáky poškodzujú záhradné rastliny len ak sú premnožené. Horšie je to so zavlečenými hnedými či hnedo-oranžovými slimákmi bez ulity. Tieto slimáky zožerú takmer všetko, čo im príde do cesty, najviac im chutia mladé chrumkavé výhonky. 

Chceli by ste si pestovať vlastnú zeleninu, ale neviete, kde začať? S našim praktickým sprievodcom pre začiatočníkov to určite zvládnete. 

hnedy-slizniak-zoziera-zltu-listovu-cast-rastliny-na-zelenej-zahradnej-pokryvke

Ako bojovať proti hlodavcom?

Otázka „ako bojovať proti hlodavcom“ je v lete veľmi aktuálna. Hlodavce ako hraboše a myši spôsobujú škody nielen v trávniku, ale aj v zeleninovej záhrade či pri ovocných stromoch.

Prevencia:

  • Zásobníky s vodou a jedlom skladujte uzavreté.
  • Čistite kompost a záhradný odpad, kde sa radi skrývajú.
  • Udržiavajte krátky trávnik a nepokosené kúty záhrady.
  • Hlodavcom niektoré rastliny zapáchajú. Vložte do otvorov vetvičky harmančeka, mäty, vratiča alebo orechové listy. 

Riešenie:

  • Pasce (živolovné aj klasické): Efektívne sú hlavne na menšie plochy.
  • Prírodné odpudzovače: Cesnak, levanduľa alebo ocot.
  • Chemické prípravky: Granulované jedy do dier alebo spreje (používať opatrne).

Ako doplnkový spôsob ochrany sa používajú solárne odpudzovače a plašiče. Vysielajú ultrazvukové signály, ktoré sú pre hlodavce nepríjemné a donútia ich opustiť záhradu. Nevýhoda je, že časom si na tieto zvuky môžu zvyknúť.

hnedy-potkan-na-zemine-pri-plotovom-diele-v-zahrade-v-blizkosti-rastliny

Diery v zemi a v trávniku – čo ich spôsobuje?

Ak nachádzate diery v zemi v záhrade alebo diery v trávniku, nemusí to byť len práca hlodavcov. Môžu to byť aj larvy chrobákov (napr. chrústov), medvedíky (krtonôžky) alebo krtko.

Riešenie:

  • Na medvedíkov (krtonôžky): Použiť špeciálny insekticíd do pôdy alebo pasce s pivom. 
  • Proti larvám chrobákov: Hĺbkový postrek alebo aplikácia nematód (prírodné parazitické hlísty).
  • Na krtkov: Plašiče so zvukovými vlnami alebo nasadenie rastlín ako cesnak a mäta. Na dlhodobú ochranu trávnikov pred krtkom sú veľmi účinné siete proti krtkom

Škodcovia na paprike a kalerábe

Škodcovia na paprike:

  • Strapky na paprike – často sa objavujú v suchom a teplom počasí. Poškodzujú rastliny tým, že vyciciavajú z pletív rastlinné šťavy a pôsobia ako prenášače vírusových ochorení. Časti rastlín napadnuté strapkami sú pokryté drobnými bodkovitými škvrnkami a jamkami. 

Chcete ochrániť vašu záhradu pred stresom zo sucha? Nainštalujte si kvapkovú závlahu

  • Vošky – objavujú sa najmä na mladých listoch. Napadnutá rastlina pomalšie rastie, listy sa deformujú (stáčajú) čo má negatívny vplyv na úrodnosť.
  • Roztočec chmeľový – na spodnej strane napadnutých listov možno pozorovať jemnú pavučinku s kolóniami roztočcov. Poškodené listy žltnú, neskôr vädnú a predčasne odumierajú.  
  • Bzdochy – spôsobujú hnedé škvrny na plodoch. Bzdochy vyciciavajú šťavy zo všetkých nadzemných častí rastlín, no uprednostňujú plody v čase dozrievania a mladé výhonky.

Riešenie:

  • Ekologické postreky z mydlovej vody a oleja, žlté lepové dosky.
  • Prostriedok na bzdochy: Insekticíd na báze permethrinu alebo nimbového oleja. Efektívny je aj olej z klinčekov, mäty a medovky. 

  • Ako sa zbaviť vošiek: Mydlový roztok + ocot, alebo dravé lienky. Lienky do vašej záhrady prilákate tak, že si vybudujte v záhrade kus divočiny, stačí pár metrov štvorcových, v závislosti od veľkosti záhrady. Môžete ponechať v záhrade starý strom alebo lienkam vyrobte tzv. hmyzí hotel

detail-listu-rajciny-s-viacerymi-tmavymi-voskami-na-spodnej-strane-pri-zilke

Škodcovia kalerábu:

Najväčším nepriateľom kalerábu je mlynárik kapustový. Na ochranu môžete prekryť kaleráb netkanou textíliou. Jednoduchý trik poznali naše staré mamy - na rastliny kládli biele škrupiny z vajec

Zlým znamením sú žltnúce listy kalerábu. Rastliny s takýmito listami radšej vyhoďte, sú znakom infekcie.

K ďalším škodcom kalerábu patria:

  • Vošky – zhlukujú sa na listoch a stonkách, kde sajú šťavu a oslabujú rastlinu. Na ochranu môžete použiť prírodné insekticídy, ako napríklad cesnak alebo čili.
  • Kapustovité mušky  – larvy týchto mušiek poškodzujú korene, čo vedie k vysychaniu a odumieraniu rastlín. Ako prevenciu môžete použiť ochranné siete. Vhodná je aj rotácia plodín čím sa zníži riziko opätovného napadnutia.
  • Slimáky a slizniaky – môžu obhrýzať listy, čo rastliny oslabuje. Vytvorte bariéry z pilín alebo škrupín, pomôže to udržať slimáky mimo záhonov.

Odporúčanie: Odstraňujte napadnuté listy, postrekujte kombináciou sódy bikarbóny a vody alebo použite chemické fungicídy.

 

Univerzálny postrek na ovocné stromy – čo funguje najlepšie?

Ovocné stromy sú v lete náchylné na vošky, múčnatku, piliarky a húsenice. Ideálnym riešením je univerzálny postrek na ovocné stromy, ktorý zvládne viacero hrozieb naraz.

Odporúčané postreky:

  • Nimbový olej – prírodné riešenie proti hmyzu a plesniam.
  • Sulka, Champion, Kuprikol – účinné proti hubovým ochoreniam.
  • Calypso, Decis – chemické postreky s dlhodobým ochranným účinkom.

Tip: Postrekujte skoro ráno alebo večer, nie na priamom slnku. Nezabudnite na dodržanie ochranných lehôt.

ruka-drziaca-oranzovy-postrekovac-aplikuje-postrek-na-listy-ovocneho-stromu-v-zahra

Ochrana pred chorobami: Huby, plesne, vírusy

Nie všetky problémy v záhrade spôsobujú škodcovia. Choroby rastlín, ako napr. múčnatka, pleseň sivá, čierna škvrnitosť, či vírusové mozaiky, môžu úrodu úplne zničiť.

Prevencia:

  • Pravidelné vetranie (v skleníkoch), riedenie hustých porastov.
  • Zalievanie ku koreňom, nie na listy.
  • Použitie odolných odrôd a zdravých semien.

Riešenie:

  • Biologické prípravky – napr. prípravky obsahujúce Trichodermu, čo je mykoparazitická huba, ktorá sa živí škodlivými hubami. Rastliny ošetrené týmto prípravkom netrpia na problémy ako sú hrdze, snete, múčnatky, hniloby, škvrnitosti a chrastavitosti.
  • Chemické fungicídy – najúčinnejšie sú tie na báze síry alebo medi.

detailny-zaber-na-ruku-ktora-postrekuje-zeleny-rajcinovy-ker-organickym-pripravkom-v-zahrade

Prírodné vs. chemické prostriedky – čo je lepšie?

Každý záhradkár sa skôr či neskôr zamyslí nad tým, či je lepšie siahnuť po prírodných alebo chemických ochranných prostriedkoch. Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody – ideálne je kombinovať ich podľa potreby a záťaže v záhrade.

Prírodné prostriedky sú ekologické, šetrné k pôde, vode aj prospešnému hmyzu (napr. včely či lienky). Sú bezpečné aj pre deti a domáce zvieratá, čo ocenia najmä rodiny. Ich nevýhodou však môže byť nižšia účinnosť v prípade silného napadnutia rastlín a kratšie trvanie ochrany. Vyžadujú častejšie aplikácie a pravidelný dohľad.

Naopak, chemické prostriedky ponúkajú rýchly a spoľahlivý účinok. Dokážu ochrániť rastliny aj pri silnej invázii škodcov alebo prudkom rozšírení choroby. Môžu však spôsobiť rezistenciu u niektorých škodcov a poškodzovať aj užitočný hmyz. Pri ich používaní je potrebné dodržiavať presné dávkovanie a ochranné lehoty, aby sa minimalizovali negatívne dopady na ekosystém.

Rada na záver: V menších záhradách alebo pri miernom výskyte škodcov odporúčame najskôr použiť prírodné riešenia. Chemické zásahy zvoľte len v prípade, že prírodná ochrana nestačí alebo je riziko poškodenia úrody vysoké.

Najčastejšie chyby, ktorým sa vyhnite

  • Zanedbanie pravidelnej kontroly rastlín – čím skôr škodcu odhalíte, tým ľahšie sa ho zbavíte.
  • Použitie nesprávneho postreku na daného škodcu.
  • Príliš časté alebo žiadne postreky – oboje škodí.
  • Zabúdanie na ochranu pôdy – pôda je základ zdravých rastlín.
  • Zanedbanie trávnika – aj tu sa ukrýva množstvo škodcov.
  • Opakovanie rovnakých postupov – striedajte rôzne typy prípravkov a metód, aby si škodcovia a choroby nemohli voči nim vybudovať odolnosť.

detail-poskodeneho-listu-s-viacerymi-ciernymi-strapkami-na-povrchu-drzanymi-medzi-prstami

Záver

Letné mesiace môžu byť pre záhradkára rovnako nádherné ako náročné. Ak však viete, čo hľadať, ako škodcom predchádzať a čím ich efektívne likvidovať, úroda vám za to poďakuje. Či už vás trápia chrobáky v záhrade, strapky na paprike, alebo hľadáte univerzálny postrek na ovocné stromy, vždy existuje riešenie.

Pestovanie by malo byť radosťou – a s týmto sprievodcom budete pripravení na každého škodcu aj chorobu.

Ochrana proti škodcom je len polovica úspechu
Druhá polovica? Pravidelná a účinná závlaha. Sme špecialisti na závlahové systémy. Dohodnite si konzultáciu a zistite, ako môže automatický závlahový systém uľahčiť starostlivosť o vašu záhradu.