Ako nainštalovať zavlažovací systém svojpomocne

Túžite po krásnej záhrade, ale nemáte čas na pravidelné polievanie? Riešením je inštalácia zavlažovacieho systému. V článku vás prevedieme krok za krokom, ako si môžete takýto systém nainštalovať svojpomocne. Ak potrebujete pomoc s plánovaním, ponúkame vám vypracovanie detailného návrhu zavlažovacieho systému. S našim plánom v ruke zvládnete inštaláciu sami a ušetríte tak nemalé prostriedky. 

Plánovanie a príprava systému

Výber vhodného systému zavlažovania

V našej ponuke nájdete dva druhy zavlažovacích systémov: rozprašovacie sety a rotačné sety.  Tieto sety od renomovanej značky Hunter sú navrhnuté tak, aby si mohol nainštalovať závlahu svojpomocne každý záhradkár.

Rozprašovacie sety sú ideálne pre menšie záhrady a trávniky s max. rozlohou 5 x 10 m. Tieto zavlažovacie systémy používajú Trysky Hunter spray. Tie sú špeciálne navrhnuté tak, aby zabezpečili optimálnu vlhkosť pre váš trávnik.

Rotačné sety sú dokonalým riešením pre väčšie plochy, kde je potrebné efektívne zavlažovanie na väčšie vzdialenosti. Tieto sety využívajú inovatívnu technológiu rotačných prúdov vody. 

Overené: Rotačné prúdy znižujú spotrebu vody až o 30% v porovnaní s tradičnými postrekovačmi. Okrem toho môžete ušetriť až 50 % na účtoch za vodu s riadiacou jednotkou zn. Hunter. (Zdroj: Prípadová štúdia Hunter

Potrebné nástroje a materiály na inštaláciu

Okrem zavlažovacieho samoinštalačného setu, budete ešte potrebovať: 

Zdroj vody

Zásadnou vecou je určiť zdroj vody. Najbežnejším a spoľahlivým zdrojom vody je mestský alebo obecný vodovod. Ten je však aj najdrahší.

Ďalšou možnosťou je vlastná studňa. Tá je výhodná pre nízke prevádzkové náklady. Nezabudnite si však overiť kvalitu a dostatočné množstvo vody.

Suverénne najekonomickejším, aj najekologickejším zdrojom vody je zber dažďovej vody. Investovať musíte len do systému na zachytávanie a uskladnenie vody. 

Väčšina trávnikov potrebuje počas vegetačného obdobia 500–900 mm zrážok na m2. Tomu zodpovedá týždenná závlahová dávka 25–40 litrov/m2.

Overené: Správne navrhnutý zavlažovací systém môže ušetriť až 30% vody v porovnaní s ručným zavlažovaním (Zdroj: U.S. Environmental Protection Agency).

vykop-pre-zavlazovaci-system-veduci-popri-plote-moderneho-domu-pri-jazere

Výpočet prietoku vody

Prietok vody si môžete jednoducho zmerať pomocou stopiek.  Do nádoby púšťajte vodu z plne otvoreného kohútika po dobu 20 sekúnd. Zachytený objem vody zmerajte a vynásobte 3x.  Ak za 20 sekúnd zachytíte 10 litrov vody, prietok za minútu je 30 litrov.

Bežný zavlažovací systém potrebuje na zabezpečenie minimálneho prietoku 25 - 30 l/min pri minimálnom tlaku 3 bar.

Ak budete čerpať vodu z vodovodu, s tlakom vody by ste nemali mať problémy. Pokiaľ beriete vodu z iných zdrojov, zíde sa vám výkonné čerpadlo, ktoré zabezpečí požadovaný výtlak vody.

Plán zavlažovacieho systému

Najprv si nakreslite pôdorys vašej záhrady v mierke 1:100, kde 1 cm na pláne je 1 m v skutočnosti, ideálne na milimetrový papier. Do nákresu vyznačte všetky pevné prvky ako dom, chodníky, terasu, stromy či kvetinové záhony.

Užitočné je rozdeliť si záhradu na zóny podľa typu rastlín a ich nárokov na zavlažovanie. Berte do úvahy aj tlak vody - jedna zóna by nemala mať príliš veľa postrekovačov.

Teraz si pomocou kružidla zakreslite jednotlivé postrekovače tak, aby došlo k pokrytiu celej záhrady. Zakreslite smer a uhol pokrytia každého postrekovača. 

Do pozornosti dávame postrekovače s reguláciou tlaku, ktoré výrazne znižujú plytvanie vodou.  Model PROS-04-PRS-30 je určený pre rozprašovacie trysky a model PROS-04-PRS-40 pre rotačné trysky Hunter. 

Súčet prietoku všetkých trysiek nesmie prekročiť možnosti vášho zdroja vody. Ak je vodovod do systému schopný dodávať maximálne 30 l/min, súčet prietokov tryskami nesmie túto hodnotu prekročiť. Do nákresu si preto zapíšte hodnoty prietokov jednotlivých postrekovačov. 

Ak nie je možné napájať všetky trysky súčasne, naplánujte niekoľko samostatných oddelených vetiev.  Tie sa budú automaticky spúšťať postupne tak, aby v jednej chvíli zavlažovalo súčasne len toľko trysiek, koľko je možné z vášho vodného zdroja naraz napájať

Na záver zakreslite do nákresu umiestnenie riadiacej jednotky, elektromagnetického ventilu a senzora dažďa. Zavlažovací systém bude funkčný aj bez nich, ale výrazne vám zjednodušia život. Zabezpečujú automatické riadenie zavlažovacieho systému

Do návrhu nezabudnite zakresliť polohu šachty pre ventily a miesto napojenia na sieť 220V. Ideálne je osadiť šachtu na nenápadné miesto, napríklad na okraj zavlažovanej plochy.

Chcete si nainštalovať závlahu svojpomocne, ale potrebujete profesionálny návrh a presnú cenovú kalkuláciu? Naša služba je pre vás ideálnym riešením! muz-kope-vykop-pre-zavlazovaci-system-po-hranici-pozemku-rodinneho-domu

Príprava pôdy

Ešte skôr než sa pustíte do samotnej inštalácie, musíte si pripraviť terén. Odstráňte z trávnika všetky prekážky (kamene, konáre). Trávnik pokoste na najnižšiu možnú výšku. Veľmi dôležité je označiť polohu všetkých podzemných sietí (elektrické káble, vodovodné potrubia).

Inštalácia podzemného zavlažovania: Ako na to?

Teraz vám podrobne vysvetlíme ako urobiť zavlažovací systém. 

Najskôr si podľa návrhu alebo projektu označte miesta, kde budú umiestnené postrekovače a ventilové šachty

Pomocou rýľa alebo pôdnym ryhovačom vykopte po celej trase potrubia kanál od kraja trávnika, približne 50 cm o hĺbke 25 - 30 cm. Táto hĺbka bude chrániť systém pred mrazíkmi. Výkop by mal mať šírku min. 12-15 cm.  

Rozložte si vedľa trasy výkopu všetky konektory, T spojky a ďalší inštalačný materiál presne v tých miestach, kde budú inštalované. Do výkopu umiestnite rúrky, od ventilov až po koniec výkopu, pílkou alebo nožnicami na hdp hadice ich upravte na požadovanú dĺžku. Upravte rez orezávačom hadíc na kónusové zarezanie. Piliny a nečistoty starostlivo odstráňte, pretože by mohli upchávať trysky.

Keď máte všetko pripravené, spojte jednotlivé diely dohromady vo výkope. Pred osadením postrekovačov prepláchnite každú vetvu čistou vodou. Odstránia sa tým prípadné nečistoty, ktoré by mohli v budúcnosti upchať postrekovacie trysky.

Postrekovacie trysky umiestnite tak, aby boli zvisle a v jednej rovine s povrchom zeme. Ak sú trysky umiestnené vedľa obrubníka, je potrebné vysekať betón obrubníka, aby bol postrekovač umiestnený priamo vedľa neho. Nastavte postrekovače do úrovne zeme tak, že podsypete hlinu, až kým klobúk postrekovača nebude zarovnaný so zemou. Postrekovač podržte na mieste, zasypte hlinou a zhutnite.

Teraz môžete pristúpiť k testovaniu systému. Otvorte postupne ventil do každej vetvy a skontrolujte, či je záhrada zavlažovaná rovnomerne. Ak všetko funguje tak ako má, môžete výkopové jarky zahrnúť zeminou. Teraz ešte nastavte frekvenciu zavlažovania na riadiacej jednotke a váš zavlažovací systém Hunter je pripravený. 

Údržba a optimalizácia systému

Ako pravidelne udržiavať systém, aby fungoval efektívne

  • Na jeseň odporúčame vykonať základnú údržbu. Pomocou kompresora vyfúknite zvyškovú vodu zo systému, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Použite kompresor s výkonom od 400 l\ min pri tlaku okolo 3 bar.

  • Počas zimnej sezóny nastavte program, ktorý raz za deň zopne ventily naprázdno, aby sa predišlo ich nefunkčnosti na začiatku sezóny. Ventily môžete v šachte zaizolovať tkaninou, tak ich ochránite pred silnými mrazmi.

  • Pravidelne čistite filtre na postrekovačoch a ventiloch, aby ste zabránili ich upchatiu. Nájdite si čas na dôkladnú obhliadku celého systému, aby ste včas odhalili netesností, praskliny alebo poškodené potrubia či ventily.

  • Minimálne 1 x za sezónu preskúšajte funkčnosť dažďových senzorov a ďalších elektronických komponentov systému. Uistite sa, či správne komunikujú s riadiacou jednotkou.detailny-pohlad-na-zapojene-elektromagneticke-ventily-s-potrubim-a-kabelazou

Tipy na šetrenie vody a optimalizáciu zavlažovania

Inštalácia dažďových senzorov

Dažďové senzory deaktivujú zavlažovací systém počas dažďa, čím predchádzajú plytvaniu vody a zaisťujú, že zavlažovanie prebehne len v prípade potreby. 

V ponuke máme aj dažďový senzor Hunter SOLAR-SYNC, ktorý každý deň upravuje dobu prevádzky zavlažovacieho systému na základe miestnych klimatických podmienok.

Zavlažovanie v noci alebo skoro ráno

Naprogramovanie zavlažovacieho systému na zavlažovanie v noci alebo skoro ráno, keď je nižšia teplota a menšie odparovanie, môže výrazne znížiť straty vody.

Uistite sa, že všetky postrekovače uvoľňujú vodu rovnomerne

Spravte jednoduchý pohárový test. Umiestnite poháre v rôznych zónach vášho pozemku. Ak sa jeden pohár naplní rýchlejšie ako v iných zónach, skontrolujte zavlažovacie trysky a vymeňte tie, ktoré sú chybné. 

Výhody svojpomocnej inštalácie

Svojpomocná inštalácia zavlažovacieho systému prináša viacero výhod. 

Úspora nákladov

  • Svojpomocná inštalácia zníži vaše celkové náklady na zavlažovací systém, keďže za to nebudete musieť platiť profesionálom. 

  • Pri svojpomocnej inštalácii máte kontrolu nad výberom materiálov a komponentov. To vám umožňuje nájsť cenovo dostupné alternatívy a optimalizovať náklady.

  • Ak inštalujte systém sami, môžete to robiť postupne podľa vašich finančných možností. To umožňuje lepšie rozložiť náklady v čase.

Nezávislosť na profesionálnych službách

  • Inštalácia závlahy svojpomocne vám poskytne cenné skúsenosti, vďaka ktorým si s opravami poradíte aj sami, bez nutnosti volať profesionálov.

  • Vedomosti a zručnosti, ktoré ste nadobudli pri inštalácii, využijete pri  údržbe a kontrole systému.

Čo vás naučí domáci zavlažovací systém o vašej záhrade

  • Porozumenie potrebám rastlín: Aby bol zavlažovací systém efektívny, je potrebné vedieť, aké množstvo vody jednotlivé rastliny potrebujú, kedy je najlepší čas na zavlažovanie a ako sa líšia potreby rôznych druhov rastlín.

  • Znalosť pôdy a jej vlastností: Pochopenie typu pôdy v záhrade je kľúčové, pretože rôzne druhy pôdy majú odlišnú schopnosť zadržiavať vodu.

  • Šetrenie vodou a ekológia: Inštalácia a používanie efektívneho zavlažovacieho systému zvýšia vaše povedomie o dôležitosti šetrenia vodou a udržateľných záhradníckych praktikách.  

Chcete si nainštalovať závlahový systém sami, ale potrebujete profesionálny návrh a presnú cenovú kalkuláciu? Naša služba je pre vás ideálnym riešením! 

V H-Garden sme od roku 2012 špecialistami v oblasti projektovania, inštalácie a predaja závlahových systémov pre trávniky.  Spoľahnúť sa môžete na široký výber špičkových produktov, odbornú pomoc pri výbere komponentov a rýchlosť dodania.